YEMEK ODASI

Tüm canlılar yaşam boyunca beslenip hayatlarını devam ettirmek zorundadırlar. İnsanlarda canlı varlık olduğu için beslenmesi ve yaşamlarını devam ettirmesi gerekir. İlk çağlarda insanlar mağaralarda veya ağaç koğuklarında barınıyorlardı. Bu mekanlar onların yemek yeme, uyuma, dinlenme gibi faaliyetlerini gerçekleştirdiği bir yer olmuştur.
Sonradan kulübe ve binalarda yaşayan insanlar bu mekanları çeşitli ihtiyaçlarına göre bölümlere ayırmışlardır. Örneğin dinlenme, sohbet vb eylemleri için salon, yatma, uyuma için yatak odası, yemek pişirme için mutfak, yemekleri yemek için yemek odası vb. ihtiyaçlara göre oda tasarlanmıştır. Bu yaşam alanları ise boş bırakılmayıp içine ihtiyaçlarımıza cevap verecek şekilde mobilyalar tasarlanmıştır.
Binaların yemek odası olarak ayrılan bölümlerini donatmada kullanılan eşyalara yemek odası mobilyası denir. Ancak günümüzde binalarda fazla geniş alan bulunmadığı için her evde yemek odasına rastlamak pek mümkün değildir. Bu tür binalarda genellikle yemek odası salon veya mutfakla beraber kullanılmaktadır.
Yemek odası mobilyalarını tasarlayabilmemiz için öncelikle yemek odasının konumunu ve özelliklerini iyi bilmemiz gerekir. Yemek odası genellikle binaların mutfakla yakın olan, tuvalete uzak bölümlerinde yapılır. Çünkü yemeklerin mutfakta pişirilip yemek odasında servise sunulması, tuvalet ve lavabodaki kötü kokuların yemek odasını rahatsız etmemesi gerekir.

Yemek odasının düzenlemesi
Yemek odasının düzenlenmesinde genellikle 3 değişik tür kullanılır.
1. Yemek yeme mekanı (yemek odası ayrı olarak)
2. Yemek hazırlama mekanı ile (mutfak + yemek odası olarak)
3. Yaşama mekanı ile (salon + yemek odası olarak)
Yemek hazırlama mekanı ile beraber düşünüldüğünde bazı sakıncalar meydana gelmektedir. Mutfaktaki ağır yemek kokusu yemek yeme sırasında bizi rahatsız edebilir. Diğer bir sakıncası ise davetlerde mutfağın yetersiz kalmasıdır. Ancak mutfakta kahvaltı türü kısa süreli yemeklerde kullanılması düşünülebilir.
Yaşama mekanı ile düşünüldüğünde yemek yeme eylemi sırasında kullanılan mobilyaların yemek yeme eylemi bittikten sonra fazla yer kaplamasıdır. Bunun çözümü için çeşitli masalar tasarlanmıştır. Ancak bu uygulama tamamen bunu engelleyememiştir.
Yemek odası ayrı olarak yapıldığında mutfak ve salondan bağını koparmamalı ve bunlar arası geliş gidişler rahatlıkla yapılabilmelidir.
Yemek odasında kullanılan mobilyalarında hareket rahatlığını kısıtlamaması için aralarında yeterli boş alan bırakılmalıdır.

Yemek odasında kullanılan mobilyalar
Yemek odasında temel eylem yemek yeme olduğu için, kullanılan mobilyalarda yemek yeme eylemini en rahat şekilde gerçekleştirmemize olanak sağlamalıdır.
Öncelikle yemek yeme sırasında rahatça oturabileceğimiz, yemekleri koyup yiyebileceğimiz, yemekleri rahatça taşıyabileceğimiz, yemek sırasında kullandığımız eşyaları yemek yeme eylemi bittikten sonra kolaylıkla saklıya bileceğimiz mobilyalar gerekmektedir.
Yemek odasındaki mobilyaların bu fonksiyonu göz önüne alındığında, bu fonksiyonlara uygun mobilyalar tasarlanmalıdır. Günümüzde bu ihtiyaçlar için kullanılan mobilyalar ise şunlardır:

Yemek masası, Yemek sandalyesi,Yemek arabası, Büfe,Vitrin,TV sehbası,Konsol vb.dir.
Bunlara ihtiyaca göre yeni tür mobilyalar eklemek mümkündür.
Bu mobilyaların kulanım fonksiyonları ise şöyledir:
Yemek yeme,Oturma, servis takımlarını ve yemekleri taşıma,servis takımlarını saklama işlemlerinde kullanılır.
Bu mobilyalar yemek odasında en iyi konfor için tasarlanmalıdır. Konforlu bir mobilya ise insan ile uyumlu bir ölçüde olmalıdır. Bunu sağlamak için insan ergonomisinin iyi bilinmesi gerekir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: