BEBEK ODASI

Genel Güvenlik Kuralları  Çocugunuzu, evde bile tehlikelere karsi korumak gerçekten zor, degil mi? Özellikle de, artik hareketlenip, bir anda gözünüzün önünden kaybolmaya basladiysa… Peki, nasil önlem almaniz gerektigini biliyor musunuz?Bebekler ve küçük çocuklar, çok merakli oluyorlar. Uykudan arta kalan her anlarini bir kesif yolculuguna çikarak degerlendiyorlar. Bulunduklari çevredeki her seye dokunarak, onlari agizlarina sokarak tanimaya çalisiyorlar. Bu durumda “Dokunma!”, “Agzina sokma!” gibi tepkilerle çocugunuzun kesfetme güdüsünü baski altina almaya çalismamalisiniz. Onu bir pamuga sararcasina korumaniz ve sürekli yaninda olmaniz mümkün degil. Bu nedenle, çocugunuz için tehlikeli olabilecek durumlari önceden düsünüp, b  unlara karsi önlem almalisiniz. Iste evinizi çocugunuz için güvenli bir hale getirebileceginiz 30 güvenlik kurali!

1. Ilaçlari, kozmetik ürünlerini ve tuvalet esyalarini, çocugunuzun ulasabilecegi sekilde ortada birakmayin. Oje ve asetonun oldukça tehlikeli oldugunu aklinizdan çikarmayin.

2. Dogum kontrol haplari, kondom gibi kimyasal ürünleri kilit altinda tutun.

3. Gardroplari kilitli tutun ve anahtarlarini çocugunuzun ulasamayacagi bir yere kaldirin.

4. Pancur ve perdelerin sabit olup, olmadiklarini kontrol edin.

5. Masa örtülerini kaldirin ya da mandallarla masaya sabitleyin.

6. Keskin mobilyalari  kenar ve köselerini ise plastik basliklarla emniyet altina alin.

7. Bebek mobilyalari ,Dolap kapilarini ve sürgülü çekmeceleri, çocugunuzun emniyeti açisindan kilitleyin.

8. Içki siselerini çocugunuzun ulasamayacagi bir yükseklige kaldirin.

9. Çocugunuzu hiçbir zaman uzun süre yalniz birakmayin. Ne kadar isiniz olursa olsun, onun nerede oldugunu neler yaptigini kontrol edin. Odasinda uyudugu zamanlar bile sik sik gidin, bakin. Çok daha güvenli olmasi açisindan bebeginizin odasina bebek telsizi yerlestirebilirsiniz. Sese karsi duyarli olan bu cihazlar sayesinde yaninda olmasiniz bile bebeginizi yaninizda hissedeceksiniz.

10. Sigara, kibrit, dolu kül tablasi ve çakmak benzeri ürünleri ortada birakmayin.

11. Temizlik malzemelerini ve diger kimyasal maddeleri, yüksek bir dolaba yerlestirin veya kilit altinda tutun.

12. Bulasik makinesinin kapagini açik birakmayin çünkü makinedeki deterjan çocugunuz tarafindan kesfedilirse, zehirlenme veya alerjik durumlar risk yaratabilir.

13. Zeminin kaygan olmamasina dikkat edin. Bebek mobilyası, bebek gereçleri , mama sandalyesi gibi eşyaları yerleştirirken yerlerine dikkat ediniz.

14. Elektrikli aletleri yüksek bir yere yerlestirin. Kablolari yerde birakmayin ve odanin içinde fazla dolastirmayin.

15. Kirilabilecek türden esyalari yüksege kaldirin. Bebek mobilyasi gibi gereclerin saglamligina dikkat ediniz.

16. Raf ve dolaplari, düsmeyecek sekilde duvara sikica monte edin.

17. Plastik torba ve posetleri, bogulma tehlikesine karsi, çocugunuzun ulasamayacagi bir yere kaldirin.

18. Bütün prizleri çocuk emniyetleri ile kapatin.

19. Çocugunuz 1 yasin altinda ise odasinda ipler, kordonlar ve hatta yataginda da yastiklar bulundurmayin. Bebek mobilyasi üzerinde bulunana süslere de dikkat ediniz.

20. Ayarli yataklarda, yatagin, zemine mümkün oldugu kadar yakin olmasina dikkat edin ve yatagin etrafindaki parmakliklari, çocugunuzun istedigi zaman tehlikesiz bir sekilde yataktan inebilmesi için çikarin.

21. Pencereleri, sürgüler vasitasiyla emniyetli bir hale getirin.

22. Odada çocugunuzun yutabilecegi kadar küçük nesneler ve oyuncaklar bulundurmayin.

23. Çocugunuzun altini bezlerken, düsme tehlikesine karsi yalniz basina birakmayin.

24. Çocugunuzu kesinlikle yalniz basina küvette birakmayin. Her zaman için önce soguk su muslugu, sonra sicak su muslugu açin. Suyun isisini çocugunuzun yanmayacagi sekilde ayarlayin.

25. Ilaç ve tuvalet dolaplarini kilitleyin.

26. Deterjan ve tuvalet temizleme maddelerini emniyetli bir yere kaldirin, klozetin kapagini sürekli kapali tutun.

27. Özellikle dus veya küvette, zeminin kaygan olmamasina özen gösterin. Musluklarin yakininda elektrikli alet kullanmayin.

28. Kendini banyoya kilitleyebilecegi riskine karsi, banyo kapisinin anahtarini üzerinden alin.

29. Koridor ve merdivenin isiginin yeterli olmasina dikkat edin. Bebek mobilyası nı bebek odaları na yerleştirirken ışıgı engellememisne dikkat ediniz.

30. Merdivenlerde çocugunuzun takilip, düsebilecegi hiçbir sey birakmayin. Bebek gereçleri  ,çocugun takılıp düşeceği şekilde yerleştirilmemeli.Bebek mobilyasi alirken ,bebeginizin güvenligini tehlikeye atacak modellerde olmamasina ozen gosteriniz.

 
Oyuncaklarin Önemi
 
Bebeginiz dogar dogmaz dis dünyayi duyu organlari araciligi ile tanimaya baslar. Çevresinde bulunan her nesne onun için uyarici ve ögretici niteligindedir. Hizla büyüdügü ve degistigi ilk yillarda oyun ve oyuncaklar, bebeginizin neredeyse tüm zamanini alir. Duygusal ve fiziksel gelisim açisindan, en dogal ve en aktif ögrenme ortami oyun sirasinda olusmaktadir. Oyun, bebegin hayal gücünü ve yaraticilik yetenegini gelistirir, düsünmeyi ve kesfetmeyi ögrenmesini, kendisine güven kazanmasini ve sosyallesmesini saglar.Oyunlarin vazgeçilmez ögeleri olan oyuncaklar, onun zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelisimine yardimci olur. Bir yandan bebek için eglenceli anlar yaratirken diger yandan da etkili bir egitimsel görev üstlenir. Oyuncak, bebegi oyalayarak annenin rahat etmesini saglayacak bir nesne olarak degil, önemli bir egitim araci olarak görülmelidir.

Bebeginizin gelisiminde bu derece önemli bir rol oynayan oyuncaklarin seçimini özenle yapmali, alacaginiz oyuncagin onun yasina, gelisim dönemine, beceri ve ilgilerine uygun olmasina dikkat etmeli ve her zaman güvenilirligini kanitlamis markalari tercih etmelisiniz. Bebek mobilyası , bebek odaları renkleri, bebek gerecleri  ozenle secilmelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: