Mutfaklar artık çalışma ve yaşam alanımız oldu


Mutfak ve banyo mobilyasında Türkiye’deki duayen firmalardan biri olan Muban Mutfak Banyo Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Zeki İyibaş, Türkiye’de artık mutfakların yemek hazırlanan yer olmanın ötesine geçtiğini söyledi. 

İyibaş, “Mutfaklar artık; saklama, hazırlama ve pişirme işlemlerinin yapıldığı, dolaplarla sınırlı bir yer değil.Mutfak artık bir yaşam ve çalışma alanı, bir sohbet ve iletişim mekânı.” dedi.Günümüzde evlerde en önemli değişimin mutfakta yaşandığını, yemek hazırlanan mekanın artık yemeğin yenildiği, ailenin birlikte vakit geçirdiği yer olarak tasarlandığını anlatan Muban AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İyibaş, ” Bu nedenle dolap modellerini tamamlayan, uyumlu yemek masaları ve sandalyeler mutfağa girmeye başladı. Artık mutfaklar yalnızca saklama, hazırlama ve pişirme işlemlerinin yapıldığı, dolaplarla sınırlı bir görev yeri değil. Artık mutfaklar bir yaşam ve çalışma alanı, bir sohbet ve iletişim mekânı olarak tasarlanıyor.” diye konuştu. İthalatı yapılan ürünlerle rekabete açık pazarlardan biri olan mutfak ve banyo mobilyası sektörünün, rekabeti uluslar arası standartlarda kabul etmesi nedeniyle niteliğini çok yükselttiğini anlatan İyibaş, “Sektörün üst düzeydeki bu konum ve niteliğinin farkına varan önemli holding, grup ve şirketler kendi kurum kimlikleri ve markalarını çekinmeden bu sektörde kullanıyorlar ve yeni grup ve markalar da sektöre cesaretle girebiliyorlar. Bu kuruluşları cesaretlendiren en önemli etmen müşteriler bazında yaşanan olumlu gelişmeler. Kullanıcılar çeşitlenen ve doyumsuz ihtiyaçlar koşutunda maksimum konfor ve donanım satın alma isteklerini açıkça ve bilinçli bir şekilde dile getiriyorlar. Bilinçli alıcı sektöre pozitif ivme kazandırıyor bu da üretici ve yatırımcı kurumları daha fazla yatırıma teşvik ediyor. Tasarımı güçlü en küçük üreticilerin, bazı özel detaylar hariç her türlü tasarımı uygulayacak malzeme ve donanımı kolaylıkla bulması, rekabetin ana boyutunu; fiyat, ödeme kolaylığı, hızlı ve sorunsuz teslim, marka imajı, kuruluşa duyulan güven ve garanti gibi, diğer kıstaslara kaydırıyor. Bu nedenle yabancı oyuncuların hakimiyeti en üst gelir grubu dilimine kadar geriledi.” şeklinde konuştu. Mutfak ve banyo mobilyası pazarında talebin yüzde 15-20’sini, büyük kuruluşlar ve markaların, kalan yüzde 80-85’i ise atölye ve atölye irisi işletmeler tarafından karşılandığını vurgulayan İyibaş, “Bu durum markalı ürün pazarının genişlemesi için çözülmesi gereken sorunlarla karşı karşıya olduğunu ortaya koyuyor. Bu problemin çözümü, kullanıcıların eğitiminden geçiyor. Çünkü kullanıcıların büyük kısmı için satın alma da önceliği fiyat oluşturuyor. Bu da markalı ürünlerin gelişimini engelliyor. Marka sahibi firmalar, ekolojik, hijyenik ve fonksiyonel standart ürünlerle üretim yaparken, küçük üreticiler bu standartlara uymuyorlar. Bu durum, maliyetleri zaten yüksek olan marka sahibi üretici ve ithalatçıların aleyhine olurken, sektöre malzeme sağlayan yan sanayicilerin gelişimini de engelliyor. ” İnşaat sektöründeki canlılığın bu yıl ekonomik olumsuzluklar nedeniyle yerine durgunluğa bıraktığını kaydeden İyibaş şunları söyledi: ” Sektörümüz bundan olumsuz etkilendi.

Özellikle girdilerdeki maliyet artışları müteahhitleri zor durumda bıraktı. Konut almayı düşünenler avantajlı konuma geldi. Konut alımını barınma ihtiyacı kadar yatırım aracı olarak da gören alıcılar diğer yatırım araçlarının aşırı dalgalanmalarına karşı durağan bir pozisyona girdiler ve alımlarını erteleme yoluna gittiler. Pazarın alınacak ekonomik önlemlere bağlı olarak olumlu bir şekilde etkilenmesi umudumu koruyorum.”

Reklamlar
kategori dışı kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: